دادلی دوزلی
رویکردی متفاوت به پخت و پز، لذت آشپزی آمیخته با علم و هنر 
قالب وبلاگ
نويسندگان
آرشيو مطالب

در طی یک سری تخقیقات درمورد ماهی های جنوب به جمع بندی خوبی رسیدم ، امیدوارم برای شما هم مفید باشه:

 

1)ماهی حلواسفید:ماهی حلوا سفید که وزن آن بین .25-1.25کیلوگر م وطول آن بین15-35سانتی متر می باشدگوشت این ماهی سفیدرنگ است وگوشت آن به سهولت ازاستخوان جدامی شودسرماهی کوچک است

 


2)ماهی شوریده:شورید ازنوع ماهیان است که خوراکی خوبی محسوب می گردد وزن آن بین نیم تادوکیلوگرم است وطول آن حدود 25-50سانتی متراست دارای تیغ زیادی می باشد که پوست سروپشت ماهی سیاه بدنه ی خاکستر ی وزیرشکم آن سفیدرنگ است .

 

 

3)ماهی راشگو:ماهی راشگو به طول25-62.5سانتی مترووزن نیم تا3.5دارای سرکوچک ودهان نسبتاًبزرگی است که تا نزدیکی چشم کشیده شده است.رنگ ان در پشت خاکستری در پهلو کدرود ر شکم سفید است.فراوانی این نوع ماهی در ماهای دی وبهمن در اطراف بوشهر دیروکنگان میباشد.

 

4)ماهی شیر:از تیره تن ماهیان است این ماهی به طور متوسط بین50-150 سانتی متر طول و حدود 3تا 9 کیلو گرم است پشت این ماهی ابی یا سبزرنگ وطرفین ان نقره ای است.

 

5)ماهی قباد:این ماهی با سرعت زیاد در اب حرکت می کند.وزن این ماهی 1-2کیلو گرم است وطول ان25-50سانتی متر است دارای گوشت قهوه ای روشن لذ یذ است.

 

6)میش ماهی:این ماهی بزرگترین ماهی خوراکی خلیج فارس است وزن این ماهی حدود 4-60 کیلو گرم وطول ان 40-150 سانتی متر می باشد د ارای پوست نقره ای خاکستری و سر بزرگ می باشد تجمع این ماهی در مناطق قشم دیر و خارک می باشد.

 

 

7)ماهی صبیتی:رنگ این ماهی نقره ای است تمام فلس ها در وسط تیره هستند باله پشتی بالکه خاکستری وحاشیه سیاه با باله دمی سیاه خاکستری باله مخرجی خاکستری وباله سینه ای وشکمی کمی گوشتی رنگ است.

 

8)ماهی بیاه:رنگ این ماهی در بالای بدن خاکستری سبز ودر پهلوو شکم نقره ای لبه ی عقبی باله دمی تیره وبقیه باله ها شفاف میبا شد این ماهی ساحلی استا وبا وسایل صید ثابت نزدیک ساحل صید میشود .

 

9)ماهی سنگسر :ازتیره سنگسر ماهیان است وزن تقریبی ان نیم تا پنج کیلو گرم و طول ان 25-75سانتی متر است ر نگ ان در ناحیه پشت به رنگ طلای برنزی با سایه مایل به سبز پهلو هاوشکم نقرهای رنگ خالهای نا مشخص در پشت چشم وبا باله پشتی با لبه تیره.

 

10)ماهی هامور :از تیره هامور ماهیان است وزن متوسط ان 4-6 کیلو گرم و به طور متوسط 60 سانتی متر طول دارد این ماهی دارای فلس بوده ورنگ ان خاکستری دارای نقطه های قهو ه ای رنگ است گوشت ان خوشمزه وبرای عمل اوری مناسب است ماهی هامور به مقدار قابل توجه ای در سواحل بندر لنگه وبوشهر صید می شودواندازه کوچکتر این ماهی در منطقه دیر صید می شود ببشتر در بستر شنی سنگی و صخره ای دریا زندگی می کند وفصل فراوانی ان از اذر تا اواخر اسفند می باشد.

 

11)ماهی صبور :از تیره شک ماهیان است.ماهی استخوانی است بالا وپشت ان خاکستری تیره که در پهلوها وبدنه به نقره ای تغییر پیدا میکند گوشتان سفید واستخوانهای کوچک در تمام بدن است.

 

 

12)ماهی خارو:از نوع ماهیان درجه 4 است که تا حدی استخوانی است وزن ان بین 250گرم تا2 کیلو گرم است این ماهی شنای سریع داردودر بستر گلی زندگی میکند .

 

منبع : www.iranfishing.blogfa.ir

[ یکشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٠ ] [ ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ ] [ سرآشپز تبریزی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

استفاده ازمطالب این وبلاگ فقط با ذکر منبع و لینک دقیق مجاز است و هرگونه کپی برداری از مطالب و عکسهای این وبلاگ بدون ذکر منبع دقیق تحت هرعنوانی در مجلات ، کتابها و سایر سایتها اگر پیگرد قانونی نداشته باشد قطعا" پی گرد پل صراطی خواهد داشت.
موضوعات وب
RSS Feed